SOON_63
21 marca - 22 kwietnia 2022

HELENA STIASNY
Strażniczki

Dawne kolekcje sztuki przepełnione były motywami mitologicznymi. Używane w nich przedstawienia nagiego ciała, będąc elementem większej całości, pozbawione były wulgarności. Alegoryczne sceny przywoływały historie powszechnie znane, aktualizowane raz za razem wraz ze zmieniającym się kontekstem.
W swojej realizacji sięgam po dwie mityczne, żeńskie postaci, tak aby dziś, w czasach silnych napięć, nadać im nowe znaczenia. Pierwsza z nich to matka potworów, babilońska bogini Tiamat, znana w naszej kulturze jako Lilit - pierwsza żona biblijnego Adama, która za brak posłuszeństwa została wygnana z raju. Druga, nawiązująca do mitologii greckiej, przedstawia kobietę pod postacią sfinksa - lwicy pilnującej dostępu do Teb, której klęska z rąk Edypa symbolicznie ustanawiała odsunięcie sił żeńskich od władzy na rzecz rządów patriarchatu.
Stawiam je na straży kolekcji sztuki - dziedzictwa kulturowego, jako strażniczki praw kobiet oraz świadectwo ich bezkompromisowej siły woli i intelektu. Korzystam z przedstawień sięgających początków naszej cywilizacji, w których kobieta nie oznacza słabości.

Soon_63, Spectra Art Space, Fundacja Rodziny Staraków, Warszawa, 2022

TikTok @helena_stiasny Soon_63: Helena Stiasny, widok wystawy

Spectra Art Space: SOON_63 - Helena Stiasny

You may also like

Back to Top